W Rio de Janeiro w nowo otwartym centrum handlowym „Shopping Via Brasil”, w dzielnicy Irajá, wybudowana została także kaplica, w której można się pomodlić, a nawet wziąć udział w Mszy. Kaplica powstała na prośbę miejscowego biskupa.

Metropolita Rio de Janeiro abp Orani Tempesta przed rozpoczęciem budowy nowoczesnego centrum handlowego „Shopping Via Brasil” zwrócił się z prośbą do jego właścicieli braci Araújo, aby w kompleksie znalazło się miejsce na obszerną, funkcjonalną kaplicę. Według hierarchy jest to miejsce uprzywilejowane do prowadzenia ewangelizacji. Według przewidywań ponad milion osób przewijać się będzie przez „Shopping” każdego miesiąca. W „Shoppingu” pracuje trzy tysiące osób. „Kościół winien się troszczyć o ludzi tu pracujących, jak też odwiedzających to miejsce. Kiedy mówi się o duszpasterstwie miejskim, to znaczy, że winniśmy być obecni w różnych miejscach tworzących miasto; wśród nich w dzielnicach nędzy, fabrykach, szkołach, a także w centrach handlowych” – podkreślił abp Tempesta.

Posługę w kaplicy podjęli misjonarze ze wspólnoty Shalom. Codziennie sprawowana jest Msza, jest także adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa różańcowa, jak również można skorzystać z porady duchowej.

Odpowiedzialny za wspólnotę Shalom zauważa, że w „Shoppingu” dużo czasu spędzają przede wszystkim młodzi ludzie, dlatego też dobrze jest, że mogą w tym miejscu spotkać się z Jezusem – Tym, który stanowi podstawę ich życia i może ich ukierunkować do prawdziwego szczęścia. „Tutaj będziemy mogli codziennie ukazywać tysiącom ludzi piękno Kościoła – tajemnicę Chrystusa. To Kościół żywy jest obecny w «Shoppingu». Będziemy ewangelizować dynamicznie i odważnie. Będziemy tutaj każdego dnia, od otwarcia aż do zamknięcia centrum” – zaznaczył Roneide Santos, przełożony wspólnoty Shalom.

 

Z. Malczewski TChr, Brazylia

(rv/XX, © Radio Vaticana 2011)

Źródło www.opoka.org.pl