Miesiące wakacyjne,

to szczególny okres wypoczynku, podczas którego możemy nabrać dystansu do naszych codziennych spraw i obowiązków. Wielu z nas udaje się na zasłużony urlop, aby choć na parę dni oderwać się od trudów i problemów, których przecież nikomu nie brakuje.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Odpocznijcie trochę”. Mądry wypoczynek jest potrzebny każdemu, kto przez resztę roku musi podejmować trud utrzymania rodziny, pracy i wypełniania różnych obowiązków. Czasami trzeba opuścić rodzinny dom, aby naprawdę za nim zatęsknić. Ten czas może i powinien sprzyjać również pogłębianiu naszej wiary, wzajemnych relacji rodzinnych, zwróceniu uwagi na potrzeby naszych najbliższych i budującym rozmowom.

Wielu z nas udaje się na pielgrzymki do licznych sanktuariów w Polsce i daleko poza jej granice, aby tam w skupieniu prosić o potrzebne łaski. Wizyty w nowych miejscach mogą też stać się okazją do poszerzania naszych horyzontów i poznania ciekawych ludzi.

Ci, którzy z różnych powodów pozostają w swoich miejscach zamieszkania, też mogą i powinni znaleźć chwilę na odpoczynek i na zregenerowanie sił.

Czas jest darem od Boga i każda chwila tu, na ziemi, ma służyć naszemu uświęceniu. Musimy pamiętać, że z każdego czasu, nawet z najkrótszej chwili w naszym życiu, będziemy musieli zdać raport przed Bogiem.
W lipcu i w sierpniu na wszystkich polskich drogach widać grupy ludzi. Idą młodzi, starzy, dzieci… Przemierzają codziennie pieszo lub środkami lokomocji wiele kilometrów, aby powitać ukochaną Matkę na Jasnej Górze, aby opowiedzieć Jej o wszystkich swoich trudach, radościach lub cierpieniu, aby nabrać sił na dalszą drogę do Domu Ojca.

Prośmy więc naszych Świętych Patronów naszej Parafii Piotra i Pawła, aniołów stróżów i Najświętszą Maryję o pomoc i łaski do dobrego wykorzystania czasu danego nam na wypoczynek.

Ks. Sławomir Strzyżykowski, Proboszcz