Wspólne dobro w Bytnicy

2021-06-21 / Kamil Krasowski

W Społecznym Ogrodzie w Bytnicy 18 czerwca sadzono winorośle. Wszystko w ramach kolejnego etapu projektu Caritas Laudato si’.

– Społeczny Ogród to jak sama nazwa wskazuje miejsce, w którym lokalna społeczność, a więc mieszkańcy naszej miejscowości wspólnie angażują się w uprawę warzyw i roślin, by później móc skorzystać z tego co urośnie. Jest to wspólne dobro wytwarzane przez wspólnotę wiernych dla naszego pożytku – mówi ks. Sławomir Strzyżykowski, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy.

– W drugim etapie projektu Caritas Laudato si’ promujemy ekologię integralną, a więc poszanowanie przyrody, aby nasze życie było spójne z tym co w niej jest. My skupiliśmy się na promowaniu tego co rośnie w naszym ogrodzie, a więc na bioróżnorodności, dlatego też ostatnio zaprosiliśmy dwie grupy dzieci z przedszkola, które w ramach konkursu musiały rozpoznać rośliny po zapachu albo rozpoznając nasiona. Później dzieci siały te rośliny, a więc promujemy życie dla natury i razem z nią. W tym roku posadziliśmy różne odmiany pomidorów, dynie i cukinie, sałatę, rzodkiew, szczypiorek, truskawki, ziemniaki i kwiaty – dodaje proboszcz z Bytnicy.

W ostatnim czasie w Bytnicy po przerwie spowodowanej pandemią ponownie odbyły się warsztaty dotyczące bioróżnorodności dla dzieci. – Dzieci potrzebują ogrodów, bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Staramy się tutaj uczyć jak wyhodować jedzenie w ogrodzie. Dzieci mają swoje grządki, uprawiają trochę warzyw, a więc poznają cały cykl „od ziarenka aż do stołu”. To jest bardzo istotne, a także to, żeby uczyły się, że są bardzo różne rośliny i nie wszystkie z nich muszą służyć tylko i wyłącznie człowiekowi. Tego staramy się nauczyć – mówi Bogdan Kasperski z Anielskich Ogrodów w Bytnicy.

ŹRÓDŁO:

„Niedziela” 25/2021   ASPEKTY